Professionaalne hammaste valgendamine salongidele

05/08/2019

Maailmas väga populaarne hammaste valgendamine on muutunud tänapäeval juba kättesaadavaks protseduuriks ka Eesti iluteenindajate poolt pakutava teenusena. Kui siiani on see olnud vaid hambaarstide poolt pakutav võimalus kliinikutes, siis täna saab seda protseduuri teostada ka ilukabinettides ja lausa kodus iseendale. Samas on selline teenus leidnud ka palju vastukaja just seetõttu, et väga vähe on kajastatud hambavalgendusainete sisaldust ehk koostist ja põhiline hirm on ikkagi selle ees, et mu hambad kahjustuvad kui ma neid valgendan. Mis on siis suurimaks probleemiks hambavalgenduse valdkonnas?

Palusime hammaste valgendamise protseduurist ilusalongides rääkima ühe maailma suurima hammaste valgenduse toodete tootja esindaja Eestis, Krislin Pihlamägi, kes omab ise pikaaegset praktilist töökogemust ja koolitab ka iluteenindajaid hammaste valgendusainetega töötama.

Kuna hammaste valgendamine on muutunud väga populaarseks protseduuriks, siis palusime kommentaare ka Terviseameti peaspetsialistilt Olga Gurjanovalt.

Suurimaks probleemiks hammaste valgenduse valdkonnas on see, et riskitakse kliendi tervisega ning kasutatakse lubatud määradele mitte vastavaid valgendusgeele, mille vesinikperoksiidi sisaldus on liiga suur. Selle tulemusel muutuvad hambad tundlikuks ning hambavaap saab kahjustatud. Hammaste tundlikkus tekib külma/kuuma süües, juues ja hammaste pesemine muutub valulikuks protsessiks. välistatud ei ole ka tõsised igemehaigused, mis võivad tekitada püsivaid kahjustusi elu lõpuni. Vastavalt Euroopa Liidus kehtivale seadusele võivad Euroopas jaemüügis olla valgenduskomplektid mis sisaldavad vesinikperoksiidi kuni 0.1%. Samamoodi võivad kasutada ka iluteenindajad kuni 0,1% vesinikperoksiidi sisaldusega tooteid pakkudes oma kliendile hammaste valgendamise teenust.

Äärmiselt oluline, et igale uuele kliendile on uued hambakapad (põsehoidjad), geel, st igale kliendile uues pakendis toode. Mitte mingil juhul ei ole mõeldav nende toodete korduvkasutamine ja desinfitseerimine.

Kommentaar Terviseamet: alati peab lähtuma tootja kasutusjuhenditest, kusjuures kasutusjuhendid peavad olema tegevuskohas kättesaadavad.

Mida peab teadma kosmeetik kui ta on otsustanud hakata pakkuma hammaste valgendamise teenust?

Kui kosmeetikul või üldse iluteenindajal tekib huvi hakata hambavalgenduse teenust pakkuma, peaks ta kindlasti pöörduma ametliku maaletooja poole kelle tooted on kontrollitud Eesti Terviseameti poolt ning vastavad Euroopa Liidu nõuetele.

Kommentaar Terviseamet: kolmandatest riikidest (sh interneti kaudu) tellitud tooted ei ole suure tõenäosusega EL nõuetele vastavad. Kahtluse korral võib alati pöörduda Terviseameti poole ning täpsustada.

Tähtsaim, et teenust pakkuv kosmeetik kasutaks ainult kontrollitud ja lubatud tooteid, vastasel juhul riskib ta juba peale esimest hammaste valgenduse teenuse pakkumist oma maine kaotamisega kuna eelpoolmainitud kõrvalekalded valede toodete kasutamise puhul väljenduvad koheselt.

Iluteenindajal on tänapäeval suurepärane lisavõimalus pakkuda teiste hoolduste kõrvale ka hammaste valgendust, sest klient usaldab juba näiteks oma kosmeetikut ning võtab selle teenuse suurima hea meelega pigem omale tuttavalt ja usaldusväärselt teenindajalt. Kosmeetikul ja üldse iluteenindajal on selle protseduuri läbi viimiseks olemas ka kõik mugavused salongis, et klient ennast ka mugavalt tunneks.

Kommentaar Terviseamet: soovitus tarbijale - uuri teenuseosutaja tausta/väljaõpet, teiste klientide arvamusi. Lase protseduur teha asjatundjal.

Teenuseosutajatele soovitus - kasutada nn kliendikaarti kus fikseeritakse:

  • millal ning millise ainega oli protseduur teostatud;
  • kas klient oli informeeritud protseduuri käigust, näidustustest ja vastunäidustustest;
  • kes teostas protseduuri;
  • soovitused protseduuri järgse hoolduse kohta.

Kui tavaliselt on ilusalongide hinnakirjades erinevad efekthooldused näole, mis tagavad koheseid tulemusi näiteks enne olulisi sündmusi, siis samamoodi võib seal hinnakirjas olla ka hammaste valgendus. Kes siis ei sooviks olulisel sündmusel näidata oma säravat naeratust! Kliendid tihtipeale ei oska seda ka ise küsida ja eeldavad, et see teenus kuulub vaid hambaarstide pädevusse ja maksab suuri summasid. Sellegipoolest peab olema kliendi otsus läbi mõeldud kui ta soovib oma hambaid valgendada lasta

Kommentaar Terviseamet: Eelnevalt tasub alati konsulteerida hambaarstiga. Suuõõne kliiniline läbivaatus hambaarsti poolt on vajalik selleks, et teha kindlaks hammaste ja igemete terviseseisund, eesmärgiga välistada vastunäidustused ja vältida hammaste valgendamise või pleegitamisega kaasneda võivaid ebasoovitavaid kõrvaltoimeid.

Väga heaks alternatiiviks on meie kiires tänapäeva maailmas kasutada ise kodus hambavalgendamise koduseid komplekte ja asendada ilusalongi teenus kodus. Jaekaubandusse on samuti jõudnud juba erinevaid hambavalgendusvahendeid, tuleb vaid olla uudishimulik ja uurida lisa. Mitte mingil juhul ei tohi unustada jälgida ka lubatud vesinikperoksiidi määra! Salongis on vajaliku uurimustöö kliendi eest ära teinud juba tema kosmeetik, kes oskab soovitada tooteid juba ka koduseks kasutuseks .

Vastunäidustused hammaste valgendamise protgseduuriks:

Rasedus, imetamine, igemete haigused, kaaries, hamblambrid.

Kuna hammaste valgendamine on protseduur, millega saab muuta hammaste tooni heledamaks, siis tegelikult puudutab see ikka valdavas enamuses täiskasvanud inimesi. Paratamatult me puutume kokku toiduainetega, mis võivad pikaaegsel tarbimisel muuta hambavärvi tumedamaks, näiteks: must kohv, must tee, punane vein, erinevad tumedad mahlad, rauapreparaadid, rohke ravimite tarvitamine jne. Loomulikult mõjub ka suitsetamine hammastele tumendavalt.

Nagu näha, on hammaste värvimuutuse põhjuseid palju ja nende heledamaks muutumise aeg erinev, aga kindlasti on nähtav tulemus tagatud juba esimese protseduuriga. Soovituslik on alati teha ka enne-pärast foto, sest foto näitab alati ära erinevused mida ise ei oska märgata.

Ilusa naeratuse taga on terved hambad ja korralik suuhügieen! Olgem naeratavad!