Intervjuu spiikriga/Marju Karin

04/10/2018

Ilusüstimise spetsialist, meedik Marju Karin astub 13. oktoobril toimuval iluseminaril I AM BEAUTIFUL 2018 üles ettekandega "Nooruse eliksiir - ilusüstid". Käisime tema uhiuues Narva maanteel asuvas kliinikus külas ja vestlesime ilusüstimise varjupooltest. Ehk, et miks on vajalik eriväljaõpe ja miks protseduuri teostaja peab olema meedik. Alljärgnevalt toomegi teieni vastused meie küsimustele, millele Marju Karin vastas.

Eesti Kosmeetikuta Liit: Mis on kõige levinum murekoht seoses ilusüstidega?

Marju Karin: Kõige levinum probleem on see, et ilusüste teostavad ka need iluteenindajad, kes seda teha ei oska ja ei tohi. Olen ka ise seisukohal, et seda protseduuri peaksid tegema vaid meditsiinilise haridusega inimesed, kes vajadusel oskavad tegeleda ka tagajärgedega. Minul isiklikult on seljataga üle 38 000 süstimise, aga on palju meedikuid, näiteks ka dermatolooge, kes seda protseduuri pakuvad, kuid neil puudub piisav väljaõpe ja kogemus. Selleks, et osata nägu ilusüstide abil modelleeerida peab olema läbitud spetsiaalne väljaõpe ning lisaks oskus näha tervikut.

Täiteainete valesti süstimise korral võib tekkida veresoonte kiire sulgumine ehk oklusioon, mis jätab osa näost vereta ning mille tagajärjeks on nekroos. Ka minul on olnud 4-5 pöördumist nekroosiga ja need patsiendid on kõik ka abi saanud. Mujal maailmas on esinenud juhtumeid, et täiteainega suletakse silma toitev arter, mille tulemus võib olla pimedus. Meile teadaolevalt Eestis neid juhtumeid õnneks ei ole. On olnud aga teistes riikides, kui süstikase sünteetilisi aineid. Ka Eestis on probleem, et siiani kasutatakse üle piiri mitteametlikult sisse toodud Tervisekaitse ametis registreerimata tundmatuid täiteaineid. Kuna me ei ole kindlad kas tegemist on hüaluroonhappega või mitte, siis pole alati võimalik patsienti aidata. Igapäevaseks näiteks võib tuua nähtavad komukesed näol, mis ei sulandu organismi vaid on naha alla n.ö. "kivistunud".

EKL: Mida peab kosmeetik teadma sellest, kui tema klient on läbinud või plaanib läbida ilustüsti protseduuri?

MK: Enne ilusüste on kõik protseduurid lubatud. Ilusüstide järgselt võiks neid konkreetseid näopiirkondi vähem masseerida ja umbes kuu aja pärast on jälle kõik pindmised epidermaalsed protseduurid lubatud. Aparaadiga süvamassaaži võiks vältida. See puudutab nüüd Hüaluroohappe süste.

Kui me teeme Botuliintoksiini, tähendab see, et süstime lihasesse ja mida rohkem lihast liigutada, seda kiiremini ta taastub. Kui nahka piisavalt niisutada ja järjepidevalt hoolitseda, siis Botuliintoksiini mõju oluliselt pikeneb. Kui patsiendil aga peaks tekkima mädanik vms, siis tuleks ikkagi pöörduda kliinikusse, kus süst on tehtud, sest seal antakse kohest abi. Ei ole mõtet minna EMOsse vaid ikka sinna kus ilusüstid tehti. Kõige levinumad on tavaliselt allergilised probleemid. Seetõttu ongi suurim küsimus, et kas kosmeetik oskab anamneesi küsida ja kas patsiendil on allergiaid. Kosmeetik võtab täie vastustuse invasiivsete protseduuride eest ning peab arvestama sellega, et ta ei tule sellega toime või venitab, siis ta võib eluks ajaks rikkuda oma kliendi näo. Just nüüd ongi see oklusiooni koht, millest interviuu alguses juba rääkisin.

Mina ootan kosmeetikute poolt, et me teeksime koostööd. Kui kellelgi tekibki mure mõne kliendi osas, siis nad saaksid helistada ja nõu pidada. Asi pole selles, et anatoomiat õppinud kosmeetik ei saaks süstimisega hakkama vaid selles, et mis saab siis, kui asi hulluks läheb ja kas kosmeetikud tulevad siis ka tagajärgedega toime?!

EKL: Mis on suurimad müüdid ilusüstmise osas?

MK: Suurim müüt ilusüstimise osas on, et see muudab kardinaalselt nägu. See ei ole üldse nii. Meil lihtsalt ei ole täna oskajaid süstijaid. Süstitakse ebaadekvaatselt ega vaadata näo üldproportsiooni. Kui me räägime näiteks noorte naiste huultest, siis sinna süstitakse ilma aru andmata . Ei mõelda, mida see kõik kliendi välimusega tegelikult teeb ja kas peaks üldse kõiki kliendi soove rahuldama.

Räägitakse, veel, et nägu vajub süstimisega välja. Kuid ka see pole nii. Kui seda teha tasapisi nii, nagu iga hooldusega kosmeetiku juures ning alustada ilusüstidega esimeste vananemisilmingute saabudes, siis ei vaju nägu mitte kuskile. Täna lükkab ilusüstide protseduur näo ilu- kirurgiat 20-30 aastat edasi.

Inimesed kardavad ka sõltuma jääda. Aga sõltuvus võib tähendada ka igas kalendrikuus uue kleidi ostmist. Või maniküüris ja pediküüris käimist. Üks ilusüst püsib nahas 18 kuud ja maksab sama palju kui on klassikalise iluprotseduuri kogumaksumus aastas. Seega on täielik müüt ka see, et ilusüst on kohutavalt kulukas, ohtlik ja nagu eelnevalt mainitud nägu muutev. Oskaja ja kogemustega meediku juures on ilusüst igale endast hoolitsevale naisele täna kättesaadav. Meil on näiteks Terviseameti poolt välja antud ka mittekirurgiline meditsiini litsents. See tähendab, et meie poole saab alati pöörduda ka peale ilusüstimise protseduuri, sest see on kliendiga pidev koostöö.

EKL: Kui oluline on ilusüstimise järgselt kosmeetikut külastada?

MK: On kliente kes teevad ilusüsti ära ja siis arvavad, et nad enam kostmeetiku juures käima ei pea ega käigi. Aga mida järjepidevamalt nahka hooldada, seda paremini püsivad ka fillerid.

EKL: Mida saab kosmeetik omalt poolt teha, kui klient on teinud ilusüsti?

MK: Naised küsivad tihti kortsude täitmist aga nad peaksid küsima, et kuidas säilitada oma nägu. Väga paljud patsiendid või kliendid loodavad, et nad taastavad ühe süstiga oma nooruse. Päris nii see siiski ei ole. Me tõstame süstiga näoproportsiooni tagasi. Seda saab aga teha tasapisi. Mina saan täitesüstiga nahka proportsioonis hoida, kosmeetik saab aga hoolitseda naha elastsuse eest.

EKL: Mida tähendab väärikas vananemine?

MK: Väärikas vananemine tähendab seda, et sa näed hea välja, sul on miljon eurot pangaarvel ja jood Lõuna-Prantsusmaal šampanjat.

EKL: Kuidas saab klient aru, et nüüd sai palju või et nad on ilusüstidega üle pingutanud?

MK: 13 aastaselt arvavad teismelised, et nad on oma jumestuskreemiste rantide ja ülevõõbatud silmadega ülikenad ega kuula mida nende vanemad neile räägivad. Täpselt samuti ei mõista kahjuks seda ka inimene, kes on sattunud ilusüstidest sõltuvusse. Küll aga saab kosmeetik öelda delikaatsel moel, et see pole mitte ilus vaid on odav. Nii nagu iga naisel on oma kindel kosmeetik kelle juures ta regulaarselt näohoolduses käib, võiks tal olla ka üks meedik, kes talle ilusüste teeb. Ainult sellise koostöö tulemusel saame me oma kliente rõõmustada, kaunitena hoida ja usaldusväärsust tema silmis tõsta.


Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started